Leta 2014 smo na naši šoli izvedli prvo zabavno tekmovanje v znanju in veščinah iz lovstva za dijake, ki obiskujejo lovski krožek na srednji šoli. Ideja po poenotenju vsebin lovskega krožka, ki jo je na Lovski zvezi Slovenije odlično izpeljal Marko Mali, je v sodelovanju z našo šolo padla na zelo plodna tla.
Letos smo obeležili jubilejno 10. tekmovanje. Prvič v zgodovini tekmovanja je organizacijo prevzela Biotehniška šola Maribor. Nivo tekmovanja se je nekoliko dvignil (se pozna, da imajo tudi veterinarje), hkrati pa je oblika nalog podala tudi nekaj novih smernic, kako narediti tekmovanje še bolj zanimivo. Delno je k temu pripomogla mednarodna udeležba.
BŠ Maribor je gostovala dijake iz Srbije, mi pa smo s seboj pripeljali dva gostujoča dijaka iz Švedske. Njima so bili dodeljeni še Mariborski dijaki, kot pomoč pri prevajanju. Tako smo imeli pet ekip – BŠ Maribor, SLGŠ Maribor, SGLZŠ Postojna, Švedska ekipa in ekipa Srbije.
Zaradi klasičnih težav na avtocesti (beri totalen kolaps primorske in štajerske avtoceste) smo začeli z manjšo zamudo, ampak nič zato – važno da smo prispeli. Ekipo SGLZŠ so sestavljali Tijan Borovac, Andrej Madruša, Miha Mišigoj Zevnik, Alen Štumf in Ambrož Bole. Ekipa je prvič zastopala našo šolo. Na začetku je bilo prisotnega malce strahu, ampak se je ekipa hitro znašla in uspešno tekmovala. Žal pa naši programi ne obsegajo latinskih imen bolezni divjadi, pa tudi prepoznavanja po delih telesa (notranji organi in zarodki) niso ravno vsakdanji. Nič zato, bilo je zanimivo in pestro.
Po prvem delu je sledilo kosilo, kar je bila taktična poteza – lačna komisija ne sme ocenjevati hrane. Sledila je namreč praktična točka: tekmovalci so morali pripraviti cvrček oz. malo pražo. Za vse, ki ne veste kaj je to – to so pražena jetra divjadi. Pričakali so jih čebula, sveža jelenja jetra, česen, olje, začimbe, kozica, kuhalna plošča … Pričel se je eden bolj zabavnih delov. V 20 minutah so na krožnik pred komisijo prispela »jetrca«. Barva, vonj, okus in dekoracija so prinašali točke. Nato še košnja travnika in streljanje z improviziranim lokom, pa smo bili pri koncu.
Po seštevku točk je bilo pestro in zanimivo. Kar nekaj je bilo enakih dosežkov. Po detajlnem pregledu odločujočih rezultatov, pa so si sledile ekipe:
Zmaga je šla na Švedsko, druga ekipa je bila SLGŠ Maribor, tretja BŠ Maribor, četrta SGLZŠ Postojna in peta ekipa Srbije. Ker je tekmovanje bolj zabavne narave, dobijo vsi tekmovalci tudi praktične nagrade, ki sta jih letos zagotovili LZS in BŠ Maribor.
Prehodni pokal, v obliki lovske palice, pa se podeljuje med domačimi šolami. Letos so ga v roke prejeli dijaki in dijakinje SLGŠ Maribor. Naslednje leto smo na naši šoli organizatorji tekmovanja in se že veselimo snidenja.
Mentor: Gregor Češarek















