Življenje pri nas

Šolska kronika

V znanju je moč. Zato ga v naši šoli iščemo, dopolnjujemo, nadgrajujemo in povezujemo na različne načine. Prelistaj aktualno mesečno kroniko in preberi, kaj vse smo počeli v preteklem mesecu.

Preberi več >>

Domska kronika

V dijaškem domu se domski dijaki lahko tedensko udeležijo kar 20 različnih krožkov. Prelistaj mesečni pregled dogodkov in spoznaj, katere aktivnosti so polnile pretekli mesec v dijaškem domu.

Preberi več >>

Park mladosti – šolski časopis

PARK MLADOSTI je letni časopis šole za zdravje človeka in narave, soustvarjen od učiteljev in učencev SGLZŠ Postojna. Prelistajte ga in odkrijte vse aktivnosti, ki smo jih nanizali, preštejte vse nagrade, ki smo jih prejeli in vse ekskurzije in mednarodne izmenjave, ki so nam razširile obzorje; naj se vas dotaknejo dobrodelni projekti in navdahnejo intervjuji z našimi dijaki in učitelji.

Preberi več >>

Likovno-literarno glasilo U3P

Likovno-literarno glasilo U3P je ustvarjalno šolsko glasilo dijakov in dijakinj SGLZŠ Postojna.

Preberi več >>
Šolsko leto 2021/2022

Šolska kronika

Šolsko leto 2020/2021

Šolska kronika

Šolsko leto 2019/2020

Šolska kronika

Domska kronika

Park mladosti

Evropski kotiček

SGLŠ je vključen v projekt Šola ambasadorka Evropskega parlamenta (EPAS). Evropski kotiček imamo v šoli in na spletu. Vabljenu k prebiranju dogajanja.

 

O projektu EPAS

SGLŠ v projektu letos sodeluje že tretjič in nam v letošnjem turbulentnem šolskem letu predstavlja prav poseben izziv. Projekt omogoča dijakom in učiteljem, da kot dijak ali mentor ambasadorja Evropskega parlamenta prevzamejo aktivno vlogo pri ozaveščanju o številnih možnostih, ki jih EU ponuja mladim. Mentorici sta tudi letos učiteljici Martina Klemenc in Tamara Fatur.

EPAS v 2020/2021

Tudi letos bomo v okviru projekta izvedli spodnje aktivnosti:

  • udeležba na seminarju za učitelje (obvezna za nove mentorje, zaželena za ostale)
  • proučitev izobraževalnih gradiv o EU
  • priprava informacijskega kotička o EU na šoli in/ali na spletu
  • priprava dogodka/aktivnosti ob dnevu Evrope (9. maj)
  • postavitev in vodenje Facebook profila, namenjenega predstavitvi EPAS aktivnosti na šoli
  • sodelovanje v spletni nacionalni EPAS platformi na družbenem omrežju Facebook
  • organizacija drugih dogodkov in aktivnosti (neobvezno).

Pri načrtovanju letošnjih aktivnosti so organizatorji projekta poskušali kar najbolj upoštevati nejasne, nestabilne in hitro spreminjajoče se razmere, povezane s pandemijo covida-19. V luči zaostritve epidemioloških razmer in uvedbi ukrepov, se  dejavnost izvaja v spletni različici. 

Spodnje slike opisujejo dogajanje na šoli v lanskem šolskem letu v zvezi z EPAS.

Sestanki so se v letošnjem šolskem letu preselili v spletno učilnico.

Na srečanjih smo spregovorili oz. dorekli:

  • razdelili smo si delo o poučitvi izobraževalnih gradiv o EU,
  • kako naj bi izgledal šolski EU KOTIČEK v fizični obliki,
  • seveda vseskozi oblikujemo postavitev in vodenje Facebook profila, namenjenega predstavitvi EPAS aktivnosti na šoli, ki bo zaživel v decembru 2020.
Seminar EPAS

Na seminarju projekta Šola ambasadorka Evropskega parlamenta (EPAS), ki je potekal 9. novembra 2020, se je pridružilo več kot 300 dijakov iz vse Slovenije, ki bodo v tem šolskem letu nabirali in širili znanje o Evropski uniji in aktualnih družbenih temah.

Informativni kotiček v šoli

V letošnjem šolskem letu, smo osnovno informativno točko postavili na šolski spletni strani, vendar smo se odločili tudi za fizično obliko, ki smo jo postavili v prostorih šole, učilnica št. 2. Fizično spletno stran so oblikovali Anže, Adna, Pamela, Jernej, Serena, Flora,  Emina. Spletno stran pomagajo ustvarjati tudi: Gašper, Ožbej, Patricija in Drejc.

Videokonferenca s predstavnikom CZ

V petek 9. aprila, so se dijaki ambasadorji EU na video konferenci srečali s predstavnikom CZ v Občini Postojna Cvetom Kravanja, ki je poveljnik štaba CZ v Občini Postojna. Predstavil nam je sistem zaščite in reševanja, ki je vključen v sistem nacionalne varnosti (poleg obrambnega sistema in varnostnega sistema). V državi je varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami organizirano kot enoten in celovit sistem. Poudaril je, da je težišče delovanja je na lokalni ravni, kjer občina ureja in izvaja varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami ter organizira in vodi zaščito, reševanje in pomoč na svojem območju, usklajena je na državni in Evropski ravni. Delovanje nam je predstavil na slikovit način izhajal je iz primera, reševalna akcija ob morebitne potresu. Vzel si je tudi čas za postavljena vprašanja in nanja odgovoril.

Tvoja in moja Evropa praznuje dan Evrope

Ko se je 9. maja leta 1945 končala druga svetovna vojna, si nihče ni želel, da bi se njene grozote ponovile. Voditelji šestih držav so vedeli, da se morajo zato med seboj bolj povezati. 9. maj in z njim dan Evrope je dan, ko se simbolno spominjamo ideje združevanja držav v Evropsko unijo. Leta 1950 so se Francija, Zahodna Nemčija, Italija, Nizozemska, Belgija in Luksemburg na predlog tedanjega francoskega zunanjega ministra Roberta Schumana združile v Evropsko skupnost za premog in jeklo. To je bila prva od nadnacionalnih evropskih povezav. Države so se kasneje preimenovale v zvezo 28 držav, ki jo danes imenujemo Evropska unija (EU). Od začetka te povezave na tleh držav članic EU ni bilo vojne.

V Sloveniji pa je to tudi dan, ko praznujemo dan zmage nad nacizmom in fašizmom. V Ljubljani se v spomin na takratne dogodke številni otroci in odrasli odpravijo na pohod Pot ob bodeči žici. Več na povezavi.

Spletni pogovor z evroposlancem in obeleženje dneva Evrope

V torek, 4. 5. 2021, so se dijaki ambasadorji EU SGLŠ srečali z evropskim poslancem Milanom Brglezem. Skupaj smo obeležili dan Evrope in se spomnili na vrednote EU: svoboda, demokracija, človekove pravice, dostojanstvo, enakost, pravna država. Vrednote EU so skupne državam članicam v družbi, v kateri vladajo družbena vključenost, toleranca, pravica, solidarnost in nediskriminacija. Te vrednote so sestavni del evropskega načina življenja. Dijaki so pa spraševali tudi o položaju mladih in seveda o trenutnem aktualnem vprašanju, potovanjih. 

Strinjali so se: mladi so vključeni v eno od področij nacionalnih politik EU. Zveza ima tako predvsem podporno vlogo. Mladinski sklop programa Erasmus+ spodbuja izmenjave mladih tako znotraj EU kot tudi s tretjimi državami. V zadnjih letih je Evropska unija okrepila politike namenjene mladim, kar je razvidno iz pobude o evropski solidarnostni enoti in projekta Discover EU.

Kako bodo potekala potovanja v luči nove realnosti? Strinjali so se da je to nova realnost, neznank in neodgovorjenih vprašanj je veliko. Strinjali so se, da potrebno premišljeno začrtati nove smeri, da ne bi prišlo do diskriminacije; tako med šibkejšimi, kot med državami članicami.

 

EPAS v 2021/2022

Letošnje šolsko leto smo se že četrto leto pridružili projektu “Šola ambasadorka EU”. Ponovno bomo delali pod “posebnimi pogoji”, saj bomo veliko časa preživeli na videokonferencah in bolj malo v živo.

V šoli smo se odločili za ohranjanje t.i. mehurčkov, saj bo letos pri projektu sodeloval oddelek 2. z; včasih v celoti, drugič pa z udarno ekipo: Gaja Lamovšek, Sabina Dolenc, Lana Janjić, Kristina Milinković, Gordana Zaneva, Elena Zaneva,  Arno Avsec, Patrik Klasič, Matej Mavsar in Luka Salopek. Sodelovanje so potrdili tudi: Andraž Fidel,  Adna Hasić in Vid Matijašič. 

Predvidene aktivnosti:

  • Pregledali bomo razpoložljivo literaturo in tudi z znanjem opolnomočili sošolce, dijake, prijatelje.

  • Začeli smo graditi EU kotiček.

  • Skrbeli bomo za novice na šolski spletni strani in na družbenih omrežjih.

  • S prispevki bomo aktivno sodelovali na debatah z EU poslanci: Če bi jaz odločal bi …

  • Sodelovati nameravamo s širšo skupnostjo.

  • Pripravili bomo več odmevnih akcij.

  • Obeležili bomo dan EU, 9. maj.

  • Na novoletnih delavnici smo opolnomočili dijake s pomočjo družabnih iger. 

Mi smo že pridno začeli, vedno pa se nam še lahko priključiš. 

Mentorica: Martina Klemenc

Razprava z evropsko poslanko Tanjo Fajon

V sredo, 26. januarja 2022, so se naši dijaki prijavili na razpravo “Če bi jaz odločal(a), bi …” v boju proti globalnemu segrevanju z evropsko poslanko Tanjo Fajon. S prispevkom sta sodelovali dijakinji 2. letnika zdravstvene nege Elena in Gordana Zaneva.

Razprava je potekala v okviru projekta Šola ambasadorka Evropskega parlamenta. Na razpravi so poleg naše šole sodelovale tudi Biotehniška šola Šempeter pri Gorici, GEPŠ Piran, Gimnazija Ilirska Bistrica, Gimnazija Lava Celje, Gimnazija Novo mesto, Kmetijska šola Grm in biotehniška gimnazija, ŠC PET, Srednja ekonomska šola in gimnazija Maribor. 

Dijaki so svoje predloge predstavili EU poslanki. Predstavitve so potekale v serijah s po tremi predlogi, ki jim je sledil kratek komentar poslanke. 

Preberite predlog naših dijakinj.

Če bi jaz odločal … v marcu 2022

Naši dijaki ambasadorji EU so nadaljevali z razpravami Če bi jaz odločal(a). Andraž Fidel, 3. z,  je na peti razpravi sodeloval s prispevkom: Če bi jaz odločal o zaposlovanju mladih, z evropskim poslancem dr. Milanom Zverom, Matej Mavsar in Luka Salopek (oba 2. z) pa s prispevkom: Če bi jaz odločal o boju proti revščini.

Andraž je opozoril na omejeno možnost zaposlovanja mladih in na težave s katerimi se srečujejo mladi, ki iščejo prvo zaposlitev v luči zdravstvene krize v Evropi. Razprava je potekala v sredo, 16. marca 2022. Matej Mavsar in Luka Salopek, 2. z,  pa sta sodelovala na šesti razpravi z evropskim poslancem dr. Milanom Brglezom. Luka je opozoril na digitalno nedostopnost v EU, Matej pa na zdravstveno nedostopnost v EU in posledično širše.

Predlogi so objavljeni tudi večjezični platformi Konference o prihodnosti Evrope, katere namen je, da državljani in državljanke, predvsem mladi, razpravljajo o izzivih in razmišljajo o prihodnosti EU. To je edinstvena priložnost, da je tudi glas mladih in dijakov slišan, in da sooblikujejo smernice za prihodnost Evrope.

Posnetek razprave, ki je potekala 31. 3. 2022,  si lahko ogledate na povezavi: https://youtu.be/II2ilSikzNs.

Predloga dijakov pa s klikom na povezavo: Luka, Andraž

Informacijska točka o EU

SGLŠ-jevci smo v svojih prostorih in na šolski sletni strani postavili in redno vzdržujemo informacijsko točko oziroma kotiček o Evropskem parlamentu in EU. Namen kotička je, da tudi ostali  dijaki in učitelji lahko preberejo informacije o EU in EP ter si sposodijo gradiva. Informacijska točka je postavljena celotno šolsko leto.

Zaradi posebnih ukrepov pri poteku pouka smo bili primorani urediti spletno informacijsko točko, ki jo trenutno berete. Ta vas obvešča o vseh naših premikih in namerah. Zato smo najprej na začetku leta postavili točko tako v spletni in kasneje tudi v fizični obliki.

»Fizična« informacijska točka

Dijaki so zbrali gradivo in pripravili EU kotiček v hodniku šole.  Tako lahko mimoidoči dijaki in učitelji pridobijo znanje o Evropski uniji in Evropskem parlamentu. Kozolec je obložen s tiskanim gradivom, ki ga lahko vzamejo in preberejo na hodniku ali doma, uporabijo pri pouku … Pano pa je namenjen našima temama, ki jima letos posvečamo posebno pozornost: zdravstveni delavci in problemi pri zaposlovanju mladih v Sloveniji in EU ter pomen slovenskega gozda v okviru EU.

Dan EU – priložnosti in možnosti mladih v Evropski uniji

Zaključna prireditev letošnjih »pripravnikov« za predstavnike EU oz. bodočih ambasadorjev EU Parlamenta, je potekala 9. maja 2023 v dopoldanskem času. Letošnji slogan je bil: Kje so moje priložnosti in možnosti v EU?

Dijaki so za odgovore prosili g. Andreja Černigoja, velikega poznavalca institucij EU, saj je bil svetovalec evroposlanca Lojzeta Peterleta. Andrej Černigoj je tudi nekdanji poslanec DZ in sedanji podžupan Ilirske Bistrice. Moderatorka, dijakinja 3. a Tereza Leskovec je svoje delo povezovalke odlično opravila. Dijaki pa so priznali, da so ob pogovoru razjasnili marsikatero dilemo; naj študij nadaljujem doma ali naj si poiščem podobno fakulteto v EU. Kaj kot šola lahko nudimo dijakom na izmenjavi? Kaj je to trajnostno in zeleno?

Dijaki  »pripravniki« oz. bodoči  ambasadorji EU Parlamenta so v svoje vrste povabili tudi dijake nižjih letnikov in tako poskrbeli za svoje naslednike.

Zahvala gre dijakom in g. Andreju Černigoju.

Vsi upamo, da se kmalu spet vidimo.