NAŠI DIJAKI NA ERASMUS+ PRAKSI V TUJINI

Januarja in februarja je nekaj dijakov 4. letnika odpotovalo na Erasmus+ delovno prakso v tujino, kjer so pridobivali nova znanja in spoznavali način dela, kulturo ter življenje na severu Evrope.

Dijaka 4. letnika programa zdravstvena nega, Matevž Kete in Enej Gerželj Čebron, sta na 3-tedensko delovno prakso odpotovala na Finsko. Prvo noč sta preživela v Helsinkih, kjer sta si zvečer ogledala mestne znamenitosti, uživala v mirni nočni atmosferi in spoznavala finsko kulturo. Naslednji dan sta se z avtobusom odpravila proti Varkausu, kjer sta spoznala prijazen starejši par, ki jima je ponudil stanovanje, v katerem sta bivala tekom prakse. V Varkausu sta opravljala praktični pouk v domu za ostarele, kjer sta se imela odlično. Delavci in stanovalci so bili zelo prijazni in prijetni, tako da sta se vsak dan počutila dobrodošla. V prostem času sta obiskovala fitnes, zvečer pa sta si privoščila tek. Raziskala sta tudi mesto Varkaus in odkrila čudovito jezero, v katerega sta kljub zunanji temperaturi – 11 °C pogumno zaplavala. Voda je bila izjemno mrzla, vendar je bilo doživetje nepozabno.
Trije dijaki iz 4. letnika programa gozdarski tehnik, Grega Beguš, Marko Polanc in Jure Vindiš Markež, so delovno prakso opravljali na Švedskem. Najprej so si ogledali švedsko prestolnico Stockholm, nato pa začeli s spoznavanjem šole, ki se nahaja blizu mesta Linkoping. Razkazali so jim njihove prostore in okolico, naslednji dan pa se je že začel praktični pouk, pri katerem so se učili švedskega načina podiranja dreves in si podrobneje ogledali postopek strojne sečnje. Poučili so jih tudi o švedskih naravnih vrednotah in varstvu narave. V naslednjih tednih so delali na forvarderjih, spoznavali zavarovana območja Švedske in si ogledali mlade borove nasade ter pripravo tal za sadnjo. Izvajali so tudi redčenje v smrekovem sestoju in se naučili varnega reševanja obviselega drevesa. V prostem času so spoznavali mesto Linkoping in obiskali bližnji muzej letalstva.
V februarju sta se na delovno prakso v Estonijo odpravila še dva dijaka iz 4. letnika programa gozdarski tehnik, in sicer Jakob Kovač in Zala Kamnikar. Po pristanku in nočitvi v Talinu sta se z vlakom zapeljala do Jogeve, kjer ju je čakala koordinatorica Mari, ki ju je odpeljala do šole in hostla. Po namestitvi sta se pridružila pouku, kjer so se učili o pravilni rabi motorne žage, njenem delovanju in vzdrževanju ter o pravilni rabi zaščitne opreme. V naslednjih dneh so se učili o načinu in tehniki podiranja dreves, potem pa je sledilo delo na terenu, kjer so v praksi preizkusili, česa so se naučili. V gozdu so izvajali sečnjo in se učili pravilnega krojenja sortimentov, preizkusila pa sta se tudi v strojni sečnji na njihovih napravah. V prostem času sta si ogledala živalski park, v katerem skrbijo za živali, ki so jih rešili iz divjine, zadnja dva dni pa sta namenila spoznavanju estonske prestolnice Talin.
Vsi dijaki so se iz tujine vrnili zelo zadovoljni, polni novih vtisov in izkušenj, prav tako pa so si bili vsi enotni, da bi se na prakso v tujino zagotovo odpravili še enkrat.